Ana içeriğe atla

2024-2025 Güz Yarıyılı öğrenci alımı yapacak Lisansüstü programlarımıza 24 Haziran 2024-16 Temmuz 2024 tarihleri arasında online başvuru sistemimiz üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sistemi ve süreci ile ilgili sorularınız için Enstitümüze e-posta gönderebilir (iae@asbu.edu.tr) veya telefon edebilirsiniz. (0312 596 4653-4866-4818)

Başvurusu onaylanan adayların ön değerlendirme puanlarının hesaplanması sonucunda yapılan sıralamada kontenjanın beş (5) katı kadar aday bilimsel değerlendirme sınavına çağırılacaktır. Sınava girmeye hak kazanan adayların listesi, sınav tarihleri ve sınavların ne şekilde yapılacağı 22 Temmuz 2024 tarihinde Enstitümüz internet adresinden (isae.asbu.edu.tr) ilan edilecektir.

 
» Başvuru Şartları ve Kontenjanlar İçin Tıklayınız.
» Başvuru Süreci Takvimi İçin Tıklayınız.
» Başvuruda Gerekli Belgeler İçin Tıklayınız.
» Online Başvuru İçin Tıklayınız.

 

ÖN DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Tezli Yüksek Lisans ve Doktora programına başvuran adayların ön değerlendirmesi ALES puanının %50’si, lisans/yüksek lisans not ortalamasının %50’si alınarak yapılır.

Tezsiz Yüksek Lisans programına başvuran adayların ön değerlendirmesi ise lisans mezuniyet not ortalamasına göre yapılır. Kontenjanın beş katı kadar aday bilimsel değerlendirme sınavına çağırılır.

 

BAŞVURUDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1. Başvuru esnasında sisteme sadece 1 (bir) adet mezuniyet bilgisi girilmesi ve 1 (bir) adet mezuniyet belgesi yüklenmesi gerekmektedir. (Fakat Lisans mezuniyet koşulu olan doktora programlarına hem lisans hem de yüksek lisans bilgileri girilecek ve belgeleri yüklenecektir.)

2. Başvuru sistemine tüm bilgiler girildikten ve belgeler yüklendikten sonra en son sayfadaki "Program Tercihleri" kısmından başvurmak istediğiniz programları seçmeniz (en fazla 2 program seçilebilir) ve "Bu başvuruda beyan etmiş olduğum tüm bilgilerimin doğru olduğunu onaylıyorum. Beyan etmiş olduğum bilgilerimin yanlış olması durumunda kaydım yapılmış ise; kaydımın silinmesini kabul ediyorum." ibaresini tıklayarak başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz değerlendirmeye alınamaz. 

3. Adayın not ortalaması 100' lük sisteme göre değerlendirilir. Adayın Yükseköğretim Bilgi Sisteminde kayıtlı mezuniyet notu esas alınır. Yükseköğretim Bilgi Sisteminde, 100'lük notu gösterilmeyen adaylar için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının not dönüşüm tablosu kullanılır. Eşdeğerliklere ulaşmak için tıklayınız. 

4. ALES Sonuç Belgesinin geçerlilik süresi beş (5) yıldır.

5. Geçerlilik süresi belirgin olmayan KPDS, ÜDS,  YDS, e-YDS, YÖKDİL ve e-YÖKDİL sınav sonuçlarının geçerlilik süresi sınav tarihinden itibaren beş (5) yıldır.

6. Doktora / Sanatta Yeterlik / Tıpta Uzmanlık / Diş Hekimliğinde Uzmanlık / Veteriner Hekimliğinde Uzmanlık / Eczacılıkta Uzmanlık mezunlarının yüksek lisans ve doktora başvurularında, ALES şartı aranmaz. Bu adayların ön değerlendirme ve genel değerlendirme hesaplamasında ALES puanı 70 (yetmiş) puan olarak değerlendirilir. 

7. 06/02/2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olan veya mezun olan öğrenciler doktora programına başvuru yapabilir.


 

 

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.